جزئیات حساب خود را فراموش کرده اید؟

ایجاد حساب

01

هوش تجاری، راهی برای تضمین موفقیت کسب و کار

امروزه دانش با سرعت شگفت­ آوری در حال رشد است و در پی آن هر روز تکنولوژی­ های جدیدی معرفی می­ گردد. بنابراین، همراه­ شدن با دانش و تکنولوژی روز برای باقی­ ماندن در صحنه رقابت، امری اجتناب­ ناپذیر است.

یکی از جدیدترین تکنولوژی­ های روز دنیا که به منظور اخذ تصمیمات آگاهانه در جهت رسیدن به اهداف سازمان مورد نیاز است، هوش تجاری است.

ما با آگاهی بر این موضوع، بر آن شدیم تا در ادامه این مطلب، همه آن چیزی را که لازم است درباره هوش تجاری بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

چرا به هوش تجاری نیاز است؟

همانطور که بی­ وقفه به سمت رسیدن به اهداف سازمان خود گام بر می ­دارید، داده ­های زیادی مربوط به کسب و کار خود جمع ­آوری می­ کنید. این داده­ ها حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند که می­ توانند به منظور اخذ تصمیمات مهم سازمان به صورت آگاهانه، کاملا موثر واقع شوند.

استفاده موثر از داده ­هایی که طی سال­ها فعالیت سازمان بدست آمده است، بدون بهره­ گرفتن از تکنولوژی ­های روز دنیا، امری غیرممکن است. از این رو، هوش تجاری دقیقا همان چیزی است که برای گرفتن تصمیمات راهبردی سازمان به آن نیاز است.

هوش تجاری کمک می­ کند تا روش­های ناکارآمد و غیرضروری حذف شوند و سازمان با بهره­ گرفتن موثر از تمامی منابع خود، به بالاترین درجه موفقیت برسد.

bi

هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری فرآیندی است که با بهره گرفتن از تکنولوژی­ های جدید و مطرح دنیا، داده ­های جمع ­آوری شده سازمان را تجزیه و تحلیل می­ کند و دانشی مفید و قابل پیاده ­سازی را ارائه می­ دهد؛ به طوریکه می ­توان با تکیه بر دانش بدست آمده، تصمیمات سازمان را به صورت کاملا آگاهانه اتخاذ نمود.

به عبارت دقیق ­تر، هوش تجاری یا به اختصار BI، به منظور ارائه راهکارهای عملی، از طیف گسترده ­ای از ابزارها، برنامه­ ها و روش­ ها بهره می­ برد و از این طریق، این امکان را فراهم می­ کند تا داده­ های باارزش، از سیستم­ های داخلی و منابع خارجی سازمان جمع­ آوری گردد.

سپس با انجام تجزیه و تحلیل­ های دقیق و اجرای پرس­ و­جوهای مختلف بر روی داده ­های جمع ­آوری شده، گزارشات ارزشمندی را در اختیار تصمیم ­گیرندگان شرکت و سازمان قرار می دهد.

لازم به ذکر است که هوش کسب و کار در منابع فارسی و BI) Business Intelligence) و یا Power BI در منابع لاتین، نام­ هایی هستند که معادل با هوش تجاری در نظر گرفته شده ­اند.

چه شرکت ها و سازمان هایی می توانند از هوش تجاری بهره ببرند؟

همانطور که پیش­تر گفته شد، یکی از بخش­ های اصلی هوش تجاری، این است که بر روی داده­ های جمع ­آوری شده تجزیه و تحلیل­ های دقیق انجام می­ دهد.

تجزیه و تحلیل­ های دقیق بر روی داده­ های جمع­ آوری شده از کسب و کار، موجب شناسایی راه و روش ­های ناکارآمد می­ شود و این فرصت را در اختیار تصمیم­ گیرندگان کسب و کار قرار می­ دهد تا تاکتیک ­های موثرتری را جایگزین نمایند.

بدیهی است که هوش تجاری با فراهم کردن چنین امکانی، می­ تواند تاثیر بسیار زیاد و غیرقابل انکاری در کسب و کارها داشته باشد.

از این رو، می ­توان از هوش تجاری برای اخذ تصمیمات راهبردی کسب و کارهای مختلف از قبیل رستوران ­های زنجیره­ای، سازمان­ ها، شرکت­ ها و در کل برای صنایع و سازمان­ های بزرگ بهره گرفت.

هوش تجاری چگونه بر سازمان تاثیر می گذارد؟

بهره گرفتن از هوش تجاری، سازمان را از جنبه­ های مختلف تحت تاثیر قرار می ­دهد. تاثیرات BI بر سازمان در ادامه توضیح داده شده است.

1.

اندازه گیری میزان پیشرفت سازمان

به منظور اندازه­ گیری میزان پیشرفت یک سازمان و شرکت، بهره گرفتن از هوش تجاری کاری هوشمندانه خواهد بود. از این طریق می­ توان نتیجه­ گیری کرد که تصمیمات راهبردی که تاکنون اتخاذ شده است، تا چه اندازه بر موفقیت و پیشرفت سازمان تاثیرگذار بوده است.

2.

تعیین معیار سنجش

یکی از مهم­ترین اقدامات مدیریتی هر سازمان، مدیریت هزینه­ هاست. با استفاده از BI این امکان وجود دارد تا میزان کاهش و افزایش هزینه­ های سازمان را مشاهده کرد. معیارهای سنجش می­ توانند موجب شوند تا رقبا شناسایی شده و نقاط ضعف سازمان نسبت به سایر رقبا قابل تشخیص باشد.

3.

امکان دسترسی به اطلاعات قدیمی و فراموش شده

با استفاده از Business Intelligence دسترسی به اطلاعات و داده ­های آرشیو شده سازمان به سرعت و با دقت امکان­ پذیر می ­شود. این قابلیت موجب می­ شود تا از راهکارهای اشتباه گذشته عبرت گرفته و از راهکارهای درستی که قبلا به کار می­ رفت به طور مناسب استفاده شود.

4.

گزارش دهی دقیق

فراهم­ کردن امکان گزارش­ دهی دقیق به وسیله هوش تجاری موجب می ­شود تا بتوان از نتایج تجزیه و تحلیل­ های انجام شده بر روی داده ­ها بیشترین استفاده را برد.

5.

همکاری و مشارکت کارآمد

با بهره گرفتن از BI امروزه یکپارچه­ سازی داده­ های سازمان­ ها به راحتی امکان­ پذیر است و به همین دلیل شرکت­ ها و سازمان­ ها قادر خواهند بود تا تعامل ساده­ تر و کارآمدتری نسبت به قبل با یکدیگر داشته باشند.

6.

مدیریت دانش

استفاده از هوش کسب و کار موجب می ­شود تا به دانش حاصل از داده ­های آرشیو شده سازمان، دست یافت و از این طریق به بهترین وجه ممکن سازمان را مدیریت نمود.

چطور برای کسب و کار خود BI اختصاصی داشته باشید؟

با توجه به مزایایی که پیاده ­سازی BI برای سازمان­ ها و شرکت­ ها به ارمغان می­ آورد، پیاده­ سازی BI اختصاصی، کاملا هوشمندانه خواهد بود. به منظور پیاده ­سازی BI به طوریکه مختص سازمان و شرکت شما باشد، لازم است تا یکسری مراحل کلیدی انجام شود که در ادامه مطلب به توضیح آن پرداخته­ ایم.

تحلیل و ارزیابی کسب و کار

اولین مرحله ­ای که به منظور پیاده ­سازی BI اختصاصی لازم است انجام شود، تحلیل و ارزیابی کسب و کار است. به عبارت دقیق­ تر، در این مرحله لازم است تا ریسک­ ها و فرصت­ هایی که سازمان با آنها مواجه است، به طور دقیق شناسایی شود. علاوه بر این، تعیین شود که برای پاسخ دادن به ریسک­ ها و فرصت­ های شناسایی شده برای سازمان، چگونه از طریق هوش تجاری اقدام گردد.

بررسی زیرساخت­ های سازمان

مرحله­ ی دیگری که در پیاده ­سازی BI اختصاصی انجام می­ گیرد، بررسی و شناخت زیرساخت­ های سازمان است. در این مرحله، تمامی نرم ­افزارها، سیستم ­های مدیریت پایگاه­ داده (سمپاد)، پایگاه­ داده­ ها، شبکه­ ها و مخازن فرا­ داده شناسایی می­ شوند.

زمانبندی پروژه

یکی از مهم­ ترین مراحلی که در پیاده ­سازی BI اختصاصی مطرح است، تخمین بودجه و زمان مورد نیاز برای این کار است.

تعریف دقیق نیازمندی­های پروژه

در این مرحله، با تعریف دقیق نیازمندی­های پروژه، محدوده­ی دقیق پروژه مشخص و تعیین می­گردد.

تحلیل داده ­ها

چالشی که هنگام پیاده­ سازی BI اختصاصی اجتناب ناپذیر خواهد بود، گردآوری داده­ هایی است که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. تحلیل داده ­ها و بدست آوردن داده ­هایی که از کیفیت بالا و قابل قبولی برخوردارند، امری زمان­بر است. به همین دلیل در هنگام تخمین بودجه و زمان انجام پروژه، بیشترین زمان ممکن به مرحله­ ی تحلیل داده­ ها اختصاص داده می ­شود.

تهیه پروتوتایپ

به منظور کاهش هزینه­ های پیاده­ سازی BI اختصاصی، بهتر است تا یک مدل اولیه یا به عبارت دیگر، پروتوتایپ از پروژه تهیه شود. به همین دلیل تهیه پروتوتایپ یکی از مراحل پیاده ­سازی BI اختصاصی است.

در تمامی مراحل راه اندازی BI اختصاصی در کنار شما هستیم

سیستم ارتباط با مشتری (CRM) به عنوان یک سیستم هوش تجاری محسوب می­ شود.

از این رو، راه­ اندازی BI اختصاصی یکی از فعالیت ­های شرکت شبکه پرداز تندیس آریا به شمار می ­رود. این شرکت، با بهره گرفتن از دانش روز دنیا و تخصص مورد نیاز و همچنین داشتن تجربه ­ی کافی در این زمینه، توانسته است در راه ­اندازی BI اختصاصی برای سازمان­ های مختلف، اعتماد مشتریان را بدست آورده و برای خود اعتبار کسب کند.

شرکت شبکه پرداز تندیس آریا در تمامی مراحل راه اندازی BI اختصاصی در کنار مشتریان خواهد بود و سیستم ارتباط با مشتری را کاملا منطبق با خواست مشتریان و همچنین نیاز سازمان ارائه می نماید.

بالا